„Bliźnim może być ktoś, kto po raz pierwszy odwiedza wspólnotę kościelną lub kto od dawna jest jej częścią. To nie ma znaczenia, miłujemy ich wszystkich. Nie ma też znaczenia, skąd pochodzą, do jakiej religii należą, czy w ogóle są wierzący, czy zaliczają się do szczególnie pobożnych. Miłujemy ich wszystkich: niezależnie od płci, orientacji seksualnej czy wieku; ludzi niepełnosprawnych, bogatych i biednych”.
– Rüdiger Krause, Prezydent Kościoła
Ludzie potrzebują siebie nawzajem, potrzebują różnych umiejętności i pomysłów, które każdy wnosi. Apostoł Paweł pokazał to na przykładzie: „Jedno ciało, wiele członków”: „Nie może więc oko powiedzieć ręce: Nie jesteś mi potrzebna, albo głowa nogom: Nie potrzebuję was”. (1 List do Koryntian 12, 21) Jeden ma taki dar, drugi inny, to jest bardzo zróżnicowane. Jednak właśnie w tej różnorodności ludzie potrzebują siebie nawzajem. I w tej różnorodności wszyscy mogą być mile widziani – we wszystkich krajach, we wszystkich miejscach, a tym bardziej we wszystkich Kościołach.
W poszczególnych dziedzinach życia różnorodność jest i może być już realizowana na co dzień w Kościele:
- Różnorodność w ekumenizmie: „Pojednana różnorodność” jest mottem przewodnim ekumenizmu. Żyć razem w wierze, nie rezygnując przy tym z tożsamości własnego Kościoła. Postrzegać różnorodności jako bogactwa, a nie przeszkody. Tam, gdzie chrześcijanie różnych konfesji jednoczą się bezpośrednio, na płaszczyźnie wspólnoty kościelnej, motto to jest już urzeczywistniane od kilku lat.
- Ludzie z niepełnosprawnościami: Co to znaczy, że wszyscy mają być równi? Co musi się zmienić organizacyjnie, strukturalnie lub językowo, aby tak się stało? Jak powinny wyglądać wzajemne relacje? Kościół wspiera pod tym względem swoje zbory. Zobowiązuje się do stopniowego niwelowania wszelkiego rodzaju barier – nie na końcu architektonicznych.
- Duszpasterstwo dla wszystkich: Orientacja seksualna człowieka nie ma żadnego znaczenia dla duszpasterstwa. W Biblii, w Liście Apostoła Pawła do Rzymian jest mowa: „Bóg bowiem nie ma względu na osobę”.